reklama

Ako Slovensko prišlo o nádejného Rembrandta

„Tí dnešní mocipáni sú babráci. Za socializmu by sme toho chlapa vedeli využiť,“ rozmýšľal starý predseda družstva. Bol by v propagačnom oddelení a navrhoval by plagáty, či robil nástenky. Súdruhovia z okresného výboru strany by to ocenili. Predseda myslel na družstevného strážnika Jana. Jano sa nehodil na žiadnu vážnu prácu, ale predseda od chlapov vedel, že vie pekne kresliť. Nosili mu fotografie a on im za pol deci pálenky nakreslil ich milé. Preto mu napadlo, že doma má po svokre poškodený obrázok Panny Márie s dieťaťom a žena mu dávno píli uši, aby ho nechal opraviť. Zobral ho Janovi a ten z toho urobil hotový zázrak. Ten obrázok nebol taký pekný, ani keď bol nový. Škoda, že sa ten Jano niečím nevyučil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Jana v detstve škola netrápila. Preliezal len tak-tak z ročníka do ročníka. Iba v kreslení bol Jano majster. Keď chytil do ruky ceruzu či štetec, čaroval. Jeho rodičia boli prostí ľudia a detí mali hŕbu. Vzdelaniu nerozumeli a iných starostí, ako vzdelanie detí, mali neúrekom. A tak by sa na dedine, kde Jano žil, jeho talent stratil, ale všimol si to starý pán učiteľ. Náhodou sa raz dočítal, že známy aukčný dom Christies robí benefičnú aukciu pre začínajúcich maliarov do 15 rokov. Napadlo mu, že pošle nejaký Janov obraz na túto aukciu. Možno ho príjmu. Obrazy na aukciu vyberala komisia pod vedením renomovaného odborníka profesora Manuela Cabezitu. Ten, keď videl Janov výtvor, dlho pozeral a krútil hlavou. „Nie je to nejaký podvrh od známeho maliara? Takto v mladom veku maľoval hádam len Rembrandt." Kustód aukcie mu potvrdil, že všetky náležitosti sú v poriadku. A tak Janov obraz vybrali na benefičnú aukciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľké bolo prekvapenie starého pána učiteľa, keď dostal list, v ktorom mu to oznámili. A ešte väčšie bolo jeho prekvapenie, keď po čase prišlo oznámenie, že obraz bol predaný a prišiel aj šek na neuveriteľných 1000 libier. Také peniaze Janova rodina ešte v živote nevidela pohromade. Preto starý pán učiteľ nemal problém presvedčiť rodičov nadaného mládenca, aby ho poslali na štúdium na školu umeleckého priemyslu do Bratislavy. Súhlasili, aj keď pôvodne ho chceli nechať vyučiť sa za murára. V dedine bola partia chlapov, ktorá chodila na stavby po celej Európe. V ich partii by sa totiž dobre uplatnil. Starý pán učiteľ navštívil pred dňom prijímacieho konania riaditeľa Šupky s ukážkami prác a všetko o úspechu na aukcii mu porozprával. Riaditeľ, ktorý bol tiež maliarom, sa potešil, že škola získa takého talentovaného žiaka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V deň prijímacieho konania sa riaditeľ plný hrdosti pochválil komisii s akvizíciou pre ich školu. Všetci s uznaním kývali hlavou. Tu sa ozval jeden z členov komisie, ktorý držal v rukách Janovu prihlášku. „Pán riaditeľ, nepochybne je to úžasný talent, ale my ho nemôžeme prijať."

„Nemôžeme prijať? A to prečo? My ho musíme prijať, veď by sme boli hlupáci, keby sme ho neprijali," rezolútne vyhlásil riaditeľ.

„Pán riaditeľ, ale on nespĺňa zákonné podmienky. Pozrite sa na jeho známky, veď tu je samá štvorka. Teda okrem kreslenie. A priemer má horší ako 2,75, čo je zákonom ustanovená podmienka. Zákon nám to neumožňuje".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Komisia onemela od prekvapenia. Uvedomili si, že nedávno bol prijatý zákon, ktorý naozaj takto ustanovoval podmienky na prijatie. Začali hľadať možnosť výnimky. Obrátili sa i na ministerstvo. Ale výnimka v zákone nebola možná. Po úpornom boji to vzdali. Jano sa na školu nedostal. Starý pán učiteľ, ktorý sa tešil, ako mu i na dôchodku život poskytol šancu vrchovato naplniť svoje poslanie, zosmutnel a, hádam, prvý raz v živote škaredo zanadával.

A tak sa z nádejného slovenského Rembrandta stal družstevný strážnik.

Celý príbeh je do bodky vymyslený. Ale ak bude v septembri 2012 prijatá novela zákona o odbornom vzdelávaní predložená ministrom Čaplovičom do Národnej rady Slovenskej republiky, tak tento príbeh sa ľahko môže stať skutočnosťou a nočnou morou nielen pre nádejných Rembrandtov, Mozartov, Gatesov, ale aj pre mnohé iné talentované deti. Priemer známok 2, respektíve 2,75, je podmienkou, ktoré žiak musí splniť, aby bol prijatý na školu, kde môže svoj talent rozvinúť. Inak ho zákonom posielame v lepšom prípade za kvalifikovaného remeselníka, v horšom za družstevného strážnika.

Martin Fronc

Martin Fronc

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

poslanec NR SR za KDH, podpredseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Minister školstva SR (2002 - 2006) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu